Podróżowanie z przyczepą kempingową to dzisiaj coraz powszechniejsza forma spędzania wakacji czy weekendów. Przyczepa, określana również domem na kółkach, pozwala na zwiedzanie w zupełnie nowej, innej formie. Decydując się na kupno przyczepy, warto pamiętać, że konieczne jest ubezpieczenie przyczepy kempingowej. Dlaczego?

Dlaczego ubezpieczenie przyczepy kempingowej jest obowiązkowe?

Nowoczesne przyczepy kempingowe to pojazdy wyposażone w miejsca do spania, kuchenki, toalety. Dzięki przyczepie możliwe jest zwiedzanie na własną rękę. Wiele osób zastanawia się, czy konieczne jest ubezpieczenie przyczepy kempingowej? Okazuje się, że tak i prawo jasno to definiuje. Pomimo tego, że przyczepa sama nie posiada silnika, jest ona ciągnięta przez inny pojazd silnikowy. Ubezpieczenie polisą OC jest konieczne dla każdego posiadacza samochodu i chroni ono przed odpowiedzialnością finansową w wyniku wyrządzonych na drodze szkód. Okazuje się, że przyczepa również może sprawić problem. Przede wszystkim jest to pojazd o dużych gabarytach, więc samo manewrowanie nim (parkowanie, skręcanie) może być utrudnione. Stąd już tylko krok do zarysowania innych samochodów. Drugą, potencjalnie niebezpieczną sytuacją jest to, kiedy przyczepa nie jest dobrze złączona z pojazdem i odczepia się. Wtedy może spowodować olbrzymie szkody na drodze! Ubezpieczenie przyczepy kempingowej pozwala też na pokrycie szkód, kiedy źle zabezpieczona przyczepa na polu campingowym stoczy się.

 

Ile kosztuje i kiedy konieczne jest ubezpieczenie przyczepy kempingowej?

Zgodnie z prawem ubezpieczenie przyczepy kempingowej  należy kupić najpóźniej w dniu rejestracji przyczepy. Wysokość ubezpieczenia OC jest zmienna i może wynikać z różnych zagadnień. Faktem jest też, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zaproponują ten rodzaj polisy.