Operacje plastyczne to sposób na szybką poprawę mankamentów urody. Mimo tego, że istnieje pewne ryzyko, podobnie jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, jednak jest inne zagrożenie związane z przesadnym korzystaniem z usług lekarzy chirurgii plastycznej. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wykonaniu operacji plastycznej?

Operacje plastyczne – dlaczego dążymy do idealnego wyglądu?

Dążenie do idealnego wyglądu jest postrzegane jako szeroko pojęte dbanie o siebie. Pobudki mogą być z goła różne. Może to być chęć bycia bardziej atrakcyjnym dla płci przeciwnej, pozbywanie się kompleksów wynikających z pewnych defektów anatomicznych, lub usuwanie śladów po wypadkach, czy oparzeniach.

Warto podkreślić fakt, że ideał kobiecej sylwetki nieustannie zmieniał się i ewoluował na przestrzeni ostatniego stulecia, kształtowany przez społeczne, socjologiczne i kulturowe czynniki. Zmiany te miały wpływ na odczucia kobiet dotyczące ich własnego wyglądu i były często odzwierciedlane w popularnej kulturze.

  • Lata 20-30 – szczupłość i symetria

W latach 20. ideałem piękna była niewielka, atletyczna sylwetka z niewielkimi piersiami – idealnie odzwierciedlona przez ikony takie jak Josephine Baker. Ten wzór zmienił się nieco w latach 30., kiedy to zaczęto cenić bardziej symetryczne, delikatnie zaokrąglone kształty, a za ideał piękna uważana była aktorka Jean Harlow.

  • Lata 40-50 – kształt klepsydry

W latach 40. i 50. wzorem stała się sylwetka klepsydry. Krągłe biodra, wąska talia i pełne piersi były symbolem kobiecości. Ikony takie jak Marilyn Monroe i Elizabeth Taylor idealnie przedstawiały ten obraz.

  • Lata 60-70 – era super szczupłych kobiet

W latach 60. i 70. zaczęła dominować moda na szczupłe, niemal chłopięce sylwetki. Modelka Twiggy i aktorka Audrey Hepburn stały się symbolem tego trendu.

  • Lata 80-90 – wysportowane supermodelki 

Lata 80. to czas, kiedy triumfy święciła kultura fitnessu i dlatego ideałem były atletyczne i wysportowane ciała. Supermodelki jak Cindy Crawford, Claudia Schiffer doskonale reprezentowały ten trend. W latach 90. ponownie zaczęto idealizować bardzo szczupłe ciała, co było widoczne na przykładzie modelki Kate Moss.

  • XXI wiek – inność i różnorodność

W XXI wieku standardy piękna stają się coraz bardziej różnorodne. Z jednej strony wciąż popularna jest kultura bodybuilding i modelki fitness z idealnie wyrzeźbionym ciałem, z drugiej rosnący ruch body positivity, który akceptuje różne kształty i rozmiary ciała. Celebrytki takie jak Jennifer Lopez, czy Kim Kardashian wprowadziły na nowo do łask krągłe kształty, podczas gdy piosenkarka Lizzo, czy modelka plus size Ashley Graham stały się twarzą ruchu akceptacji ciała.

Jakie zagrożenia niosą operacje plastyczne?

Mimo ryzyka, jakie towarzyszy każdej operacji, chirurgia plastyczna jest uważana za bezpieczną procedurę, o ile przestrzegane są pewne zasady. Należą do nich: 

  • odpowiednie przygotowanie do zabiegu; 
  • wybór doświadczonego chirurga;
  • prawidłowa opieka pooperacyjna;
  • przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.

 

Jednakże, bezpieczeństwo fizyczne nie jest jedynym kryterium, jakie powinno być brane pod uwagę na etapie podejmowania decyzji o zabiegu. Bardzo ważne jest także zrozumienie, że chirurgia plastyczna nie jest magicznym rozwiązaniem dla problemów z samooceną czy niskim poczuciem własnej wartości. U tych osób, operacja plastyczna nie przyniesie przewidywanego zadowolenia ze swojego wyglądu, dlatego ci nieustannie będą znajdować u siebie obszary, które według nich warto poprawić przy użyciu skalpela lub przy zastosowaniu innej procedury z zakresu medycyny estetycznej. 

Psychologiczne aspekty operacji plastycznych

Psychologiczne podejście do pacjenta staje się coraz bardziej istotne, a operacja bez wyraźnych wskazań nie powinna mieć miejsca. Chociaż kultura piękna, media i presja społeczna odciskają wyraźne piętno, często za decyzją o radykalnej zmianie wyglądu stoją bardziej złożone problemy psychiczne, takie jak niska samoocena, brak akceptacji siebie czy depresja.

Chociaż operacje plastyczne mogą przynieść pozytywne zmiany, ważne jest, aby podchodzić do nich z pełną świadomością. Edukacja i zrozumienie motywacji, ryzyka oraz możliwych powikłań pozabiegowych jest kluczowe, aby podejmować właściwe decyzje w kwestii swojego ciała i zdrowia.

Niska samoocena jest jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzje o poddaniu się operacjom plastycznym. Osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości, często uważają, że zmiana ich wyglądu może poprawić ich samopoczucie i jakość życia.

Niestety, operacje plastyczne często nie są trwałym rozwiązaniem problemów. Mogą one przynieść chwilową ulgę, ale nie rozwiązują głębszych kwestii związanych z postrzeganiem siebie. W rzeczywistości, niektóre osoby mogą odczuwać jeszcze większy dyskomfort po operacji, jeśli rezultaty nie spełnią ich oczekiwań.

Chociaż niektóre badania sugerują, że zabiegi poprawiające urodę mogą prowadzić do krótkotrwałego wzrostu samooceny, nie ma gwarancji, że taki efekt będzie trwały. W rzeczywistości, wiele osób doświadcza „efektu jojo” samooceny, gdzie początkowy wzrost jest zastępowany przez późniejszy spadek, zwłaszcza jeśli rezultaty operacji zaczynają zanikać lub jeśli osoba skupia się na innych aspektach swojego wyglądu, które chciałaby zmienić.

 

 

Uświadomienie pacjentowi, że prawdziwe szczęście i zadowolenie z życia nie jest związane z wyglądem zewnętrznym to klucz do sukcesu. Akceptacja siebie i swojego ciała, może być najważniejszym krokiem w drodze do zdrowego i pozytywnego stosunku do samego siebie.  

 

Zamiast polegać na chirurgii plastycznej jako na leku na brak poczucia własnej wartości, ważne jest, aby szukać wsparcia i pomocy w zrozumieniu źródeł tego stanu. Może to obejmować terapię czy coaching z doświadczonym psychologiem, co pomoże osobie zrozumieć, skąd bierze się jej niska samoocena i jak można sobie z tym radzić.

 

Artykuł przygotowany przez redaktora portalu Find my Beauty Expert

Zapraszamy dodatkowo na naszego bloga, który porusza inne, ciekawe zagadnienia z tematyki medycyny estetycznej. Znajdziesz tam informacje o diecie dla urody, treningu dla pięknej sylwetki oraz najnowsze doniesienia z branży beauty.