Temat inflacji jest jednym z najczęściej poruszanych współcześnie. Inflacja dotyka nas wszystkich w równym stopniu, jednak nie dla każdego jest tak samo uciążliwa. Wielu opiekunów małoletnich dzieci zastanawia się, czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko? Sprawie tej warto przyjrzeć się z bliska

 

Czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko?

Alimenty to świadczenie zasądzone na podstawie decyzji sądu, dotyczące comiesięcznych świadczeń finansowych na rzecz dziecka. Wysokość alimentów zależy od wielu czynników i finalnie to sąd musi podjąć decyzję, jakie kwoty każdego miesiąca powinny być przeznaczane na dziecko. Alimenty zasądzane są najczęściej w przypadku rozwodu, kiedy to opiekę nad dzieckiem sprawuje jeden opiekun. Alimenty mają za zadanie wyrównywać możliwości finansowe oraz dawać możliwość na finansowanie niezbędnych przedmiotów, ubrań, ale też zajęć poza szkolnych czy hobby. Czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko? Może mieć!

 

Wnioskowanie o wyższe alimenty na dziecko przez rosnącą inflację

Aby móc wnioskować o wyższe alimenty konieczne jest udowodnienie, że inflacja ma realny wpływ na zwiększenie kosztów życia. Każdorazowy wniosek o zwiększenie alimentów wiąże się z posiedzeniem w sądzie oraz wykazaniem, jak bardzo wzrosły codzienne wydatki na dziecko przez rozpędzającą się inflację. Istotne okażą się zarówno rachunki z codziennych zakupów, jak i rachunki związane z dodatkowymi zajęciami. Mogą być to również rachunki związane z utrzymaniem domu, jego ogrzewaniem – wszelkie podwyżki są istotne w wykazaniu, że podwyższenie alimentów jest konieczne. Nie ma wątpliwości, że temat ten budzi sporo emocji – widać to m.in. po zwiększonej ilości wniosków wpływających do sądów rodzinnych o zwiększenie świadczeń alimentacyjnych.