Dieta jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego życia. Poprzez spożywanie wartościowych posiłków i przekąsek, dostarczamy do organizmu cenne składniki odżywcze. Jak tworzyć codzienne dania, aby zapewniały one moc energii, odznaczały się doskonałym smakiem i syciły? Oto kilka wskazówek!

 

Czym jest zdrowa i zbilansowana dieta?

Prawidłowa dieta dopasowana jest przede wszystkim do naszego wieku, rodzaju wykonywanej pracy i ewentualnych chorób. Są jednak produkty, które powinien spożywać każdy z nas w określonych ilościach. Piramida żywnościowa nie pozostawia wątpliwości – każdego dnia na naszych talerzach powinny znajdować się pieczywa wieloziarniste, warzywa i owoce (najlepiej w nieprzetworzonej formie). Kilka razy w tygodniu powinno się także sięgać po nabiał, również ten w prostej formie – mleko, kefiry, maślanki, Produkty nabiałowe pozwolą na budowanie zdrowych i mocnych kości. Raz w tygodniu na naszych stołach powinno znaleźć się mięso – wybierajmy jednak mięso chude, białe, które nie jest tłuste, a jednocześnie pozwala na dostarczenie do organizmu białka. Białko zwierzęce może być zastąpione białkiem roślinnym – w tym celu wystarczy wzbogacić dietę o rośliny strączkowe, takie jak fasola, bób, ciecierzyca. Na szczycie piramidy pokarmowej znajdują się słodycze, czyli produkty bogate w cukry. Unikajmy ich, zastępując domowymi wypiekami, które są znacznie zdrowsze.

 

Szybkie dania, które sycą!

Jak – zgodnie z zasadami żywienia – zaspokoić głów i dostarczyć organizmowi niezbędne składniki żywieniowe? Ciekawą propozycją są kartacze z mięsem, które przygotujemy w mniej niż 40 minut. Warto także sięgać po dania z dodatkiem kasz, które w wielkim stylu wracają na polskie stoły. Warto wykorzystywać sezonowe warzywa i tworzyć z nich potrawki – odpowiednio przyprawione zaspokoją głód i z pewnością ucieszą miłośników niebanalnych potraw.